Vonkajšie žalúzie NEVA pod lupou: odkiaľ pochádza lamelovina a prečo?

Kvalita lamiel má zásadný vplyv na odolnosť i životnosť vonkajších žalúzií. Lamelovinu preto už od roku 2003 berieme od popredného švajčiarskeho výrobcu Metalcolor, ktorý nám ju dodáva vo forme nalakovaných hliníkových zvitkov. Z nich potom na valcovacích strojoch vyrábame lamely žalúzií Z-90, S-90, C-80 a ďalších.

Materiál 4× pevnejší než hliník

Hoci sú zvitky vyrobené prevažne z hliníka (asi 96-99% podiel), vďaka malej prímesi mangánu, magnézia alebo železa sú násobne odolnejšie a pevnejšie ako hliník sám o sebe. Metalcolor nám napríklad garantuje medzu pevnosti v ťahu lameloviny minimálne 200 N / mm2, takže lamely sú v prípade naťahovania 4,5× pevnejšie než hliník samotný (45 N / mm2). A v praxi je to poznať – zatiaľ sa nám ešte nikdy nestalo, že by zákazník reklamoval žalúzie kvôli mechanickej deformácii lamiel, napríklad kvôli ohnutiu alebo prasknutiu.

Hliníkové zvitky od Metalcoloru, z ktorých sa následne valcujú lamely.

Farba, ktorá vydrží desaťročia

Švajčiari nám hliníkové zvitky dodávajú rovno nalakované na požadovanú farbu. Farbia ich metódou mokrého viacvrstvového lakovania – u hladkého laku pomocou PE lakovania v hrúbke laku najmenej 16 mikrometrov, u štruktúr laku pomocou PU/PA lakovania s hrúbkou laku minimálne 18 mikrometrov. Farby sú odolné proti ultrafialovému žiareniu a korózii podľa normy EN 1396 (index odolnosti proti UV žiareniu = 3 a index odolnosti proti korózii = 2). To v praxi znamená, že napríklad ani po dlhodobom vystavení extrémne silnému UV žiareniu nedochádza k odlupovaniu alebo praskanie laku. Len počítajte s tým, že farba po rokoch mierne vybledne. Podľa našich skúseností lak na lamele vydrží rádovo desiatky rokov – a to dodávame aj do tak extrémnych oblastí, ako sú okolie Mŕtveho mora, Nórsko alebo Austrália.

Ročne berieme cez 4 milióny metrov lameloviny

Naša spolupráca s Metalcolorom je veľmi intenzívna, ročne totiž spotrebujeme cez 4 milióny metrov lameloviny. Najviac berieme lamelovinu so šírkou 113 mm, z ktorej následne valcuje obľúbené žalúzie Z-90. Hrúbka lameloviny (a teda aj výslednej lamely) je vždy rovnaká – 0,4 mm s toleranciou 0,02 mm.

Pohľad na zvitok lameloviny, ktorý postupuje do valcovacieho stroja.

Oceňujeme aj dodacie lehoty a dôraz na ekológiu

Okrem vysokej kvality materiálu nás Metalcolor zaujal aj svojím prístupom k podnikaniu. Má krátke dodacie lehoty (aj vďaka tomu vám môžeme garantovať, že všetky štandardné žalúzie aj v sezónne špičke vyrobíme do 10 pracovných dní od objednania) a kladie dôraz na ochranu životného prostredia. Metalcolor sa napríklad dobrovoľne zúčastňujú na programe Energy Agency of the Swiss Private, ktorý firmám pomáha znižovať spotrebu energie či produkciu skleníkových plynov. „Pôvodne nám lamelovinu dodával švajčiarsky Metal Paint, neskôr sme sa ale niekoľkokrát stretli s obchodníčkou z Metalcoloru a časom dodávateľa zmenili. S Metalcolorem je príjemné rokovanie a vždy sa nám snažia vyjsť v ústrety, takže momentálne sme úplne spokojní, „dodáva majiteľ NEVY Jiří Nesvadbík.Autor: Miloslav MatoušekMiloslav Matoušek pracuje v NEVE ako marketingový manažér od roku 2018. Študoval na ČVUT v Prahe a po štúdiu sa začal venovať marketingu. Pracovné skúsenosti získal vo firmách HANÁK NÁBYTEK a Student Agency. Zameriava sa na rozvoj značky a nastavuje dlhodobé marketingové a obchodné ciele NEVY.