Vonkajšie žalúzie NEVA pod lupou: aké používame komponenty a prečo?

Okrem lamiel alebo motorov ovplyvňujú kvalitu a životnosť vonkajších žalúzií tiež drobné komponenty - napríklad textilná páska, rebríky, spojky rebríkov, háčiky lamiel alebo vodiace kolíky. Prečítajte si, aké komponenty používame v NEVE, a aký to má vplyv na kvalitu našich výrobkov.

Textilná páska: naša má 8 mm a pochádza zo Švajčiarska

Textilná páska je pre vonkajšie žalúzie kritickým komponentom. Je prevlečená skrz každú lamelu a dokiaľ nie je žalúzia úplne spustená dole, visí na nej a rebríku celá hmotnosť paketu (tj. celého zväzku lamiel). Z tohto dôvodu býva páska jednou z prvých vecí, ktorá potrebuje výmenu či servis.Dôležitým (ale nie jediným) ukazovateľom kvality je šírka pásky. Väčšina výrobcov vonkajších žalúzií stále používa tenšie 6 mm textilné pásky, len výnimočne sa stretnete s 8 mm páskami.My v NEVE používame 8 mm pásku od švajčiarskeho dodávateľa, ktorá je podľa testov až o tretinu pevnejšia v ťahu ako porovnateľné konkurenčné výrobky. Otvory v lamelách, ktorými páska prechádza, navyše zaobľujeme, aby sa páska o ostré hrany nerezala. Tým ešte viac predlžujeme jej životnosť.

Vodiace kolíky: kovové sú kvalitnejšie, plastové ľahšie na servis

Vodiace kolíky (čapy) držia a vedú lamely v postranných vodiacich profiloch. Kvalitnejšie a odolnejšie sú kovové kolíky, pri ich servise či výmene však montážnik musí žalúziu demontovať. Naopak plastové kolíky majú kratšiu životnosť, ale zase uľahčujú a urýchľujú servis, pretože sa dajú jednoducho vycvaknúť a vymeniť.V NEVE sme preto zvolili kompromis – žalúzie Z a S vyrábame s kovovými kolíkmi, žalúzie C a F s plastovými kolíkmi. „Céčka“ a „Efka“ sú totiž ideálne pre tienenie administratívnych budov, kde oceníte rýchlejší, lacnejší a jednoduchší servis.Okrem materiálu je dôležitý tiež tvar vodiaceho kolíka. My používame takzvaný eliptický kolík, ktorý pri úplnom zatemnení žalúzie celkom vyplní priestor vo vodiacom profile a žalúziu tým silno zafixuje. Pri vetre je potom žalúzia tichšia.

Detailný pohľad na našu žalúziu S-90. Vľavo kovový vodiaci kolík (1), uprostred rebrík vystužený kevlarom (2) prichytený k háčikom lamiel (3) a napravo 8 mm textilná páska (4) prechádzajúca zaoblenými otvormi (5).

Rebrík: materiál, ktorý je vystužený kevlarom

Ďalšou dôležitou zložkou vonkajších žalúzií je rebrík, ktorý má na starosti naklápanie lamiel a čelí tak veľkému namáhaniu. Preto používame rebrík vystužený kevlarovým vláknom. Toto extrémne odolné vlákno sa používa napríklad pri ohňovzdorných odevoch, ochranných vestách alebo ako výstuž pneumatík a trúfame si povedať, že patrí k najodolnejším na svetovom trhu.Dôležitý je aj materiál spojky rebríka. Plastová spojka je síce lacnejšia, ale zároveň oveľa náchylnejšia. Preto používame kovové spojky z nerezovej ocele, ktoré sú odolnejšie.

Naše háčiky lamiel prakticky nejde vytrhnúť

Hoci sú lamely vonkajších žalúzií tenké len 0,4 mm, je na hrane každej z nich nastrelený háčik, ktorý pridržiava rebrík. Je preto dôležité, aby mal výrobca výkonné valcovacie trate, ktoré rebrík dostatočne sploštia.V NEVE do valcovacích tratí masívne investujeme a naše stroje od firmy ZEBR patria k najlepším na trhu. Konkrétne pri háčikoch lamiel sme si robili deštruktívny test a prakticky nie je možné ich vytrhnúť. To už sa vám skôr pretrhne rebrík, než aby ste z lamely vytrhli háčik.Ak vás naše vonkajšie žalúzie zaujímajú ešte viac, prečítajte si, od koho berieme lamelovinu.Alebo sa rovno staňte naším partnerom a začnite žalúzie (alebo látkové rolety) NEVA predávať.AUTOR: Jan GajdošJan Gajdoš pracuje ako produktový manažér. Študoval pozemné staviteľstvo na Strednej odbornej škole v Prostějove a znalosti z tohto oboru využíva k svojej práci dodnes. V NEVE pôsobí od roku 2006 a má na starosti zavádzanie výrobných technológií a rozvoj existujúcej palety produktov.