Odolnosť screenových roliet: ako si poradia s prudkým vetrom alebo UV žiarením?

Vonkajšie látkové rolety veľmi dobre odolávajú dažďu, mrazu i vetru. S vetrom si dokonca poradia lepšie než vonkajšie žalúzie. Vďačia za to najmä pevným látkam zo sklených alebo polyesterových vlákien a kvalitnému zvaru. Ich odolnosť sa každopádne líši v závislosti na uchytenie rolety alebo rozmeroch.

Odolnosť proti vetru závisí od spôsobu vedenia

Kľúčovým faktorom ovplyvňujúcim odolnosť screenových roliet voči vetru je spôsob uchytenia. Zoradené zostupne od najmenej odolných to sú:screeny vedené na lanku,screeny vedené vo vodiacom profile (bez zipu)a screeny vedené v profiloch so zipom, tzv. zipscreenyScreen vedený na lanku je jednoduchá látková roleta napnutá medzi horným boxom a spodným (záťažovým) profilom. Spodný profil je po stranách vedený nerezovými lankami. Tento typ rolety má len nízku odolnosť proti vetru, pretože lanká sú kotvené len v dvoch bodoch (hore a dole), majú preto vôľu a silnejší vietor s nimi lomcuje. Výhodou je hlavne nižšia cena.Výrazne lepšie vetru odolávajú screeny, ktoré majú spodné záťažové profily vedené vo vodiacich profiloch pevne spojených so stavbou. Látka síce ani v tomto prípade nie je pevne ukotvená po celej dĺžke a je opäť iba napnutá medzi spodným profilom a horným boxom. Spodný profil je však spoľahlivo vedený v pevne ukotvených profiloch.Najodolnejšie sú potom zipscreeny. Pri tomto riešení je navyše po celej dĺžke rolety navarený zip, ktorý slúži k pevnému spojeniu látky s vodiacimi profilmi a nevytrhne ho ani silný vietor. Zipscreeny tak skvele odolávajú vetru, dokonca ešte lepšie ako vonkajšie žalúzie. Na druhú stranu sú drahšie.„Keď sa do zipscreenu oprie vietor, jeho sila sa rozloží na celú dĺžku zipu. Vďaka tomu kotviace prvky nemusia čeliť tak veľkej sile a zaťaženie vetrom zvládajú oveľa lepšie,“ hovorí náš obchodný manažér Lukáš Musil.

Zipscreen - keď je látka pevne uchytená po celej svojej dĺžke, odoláva aj silnému vetru.

Vplyv má tiež veľkosť rolety

Okrem vedenia je dôležitá aj veľkosť rolety. Čím väčšiu látkovú roletu si necháte vyrobiť, tým menej odolná proti vetru bude. Plachetnicový efekt s rastúcou plochou skrátka stúpa. Aj napriek tomu sú screeny (najmä zipscreeny) proti vetru veľmi odolné.Napríklad v NEVE garantujeme, že zipscreeny so šírkou do 1,6 metra odolávajú vetru až do rýchlosti 88 km/h.S rastúcimi rozmermi potom odolnosť proti vetru klesá.

UV žiarenie, dážď ani mráz látkam nevadí

Látky screenových roliet sú určené do náročných vonkajších podmienok. Výrobcovia ich podrobujú záťažovým skúškam, ktoré simulujú starnutie výrobku. Na základe týchto testov potom deklarujú, že rolety dobre odolávajú dlhodobému pôsobeniu slnečného UV žiarenia.Nestane sa tak, že by roleta vplyvom slnka zostarla alebo časom praskala. Počítajte len s tým, že v dlhodobom horizonte látky vystavené priamemu slnku začnú mierne blednúť.Podobne screenovým roletám nevadí ani dážď. Iba odporúčame, čerstvo zmoknutú roletu zbytočne nevyťahovať. Roleta sama o sebe je ťažká a ešte s váhou vody by zbytočne preťažovala motor. Navyše zvinutá pod horným boxom ťažko schne.Mráz roletám nevadí vôbec, sú dostatočne odolné, aby vplyvom mrazu nepraskali. Len dávajte pozor, aby rolety neprimrzli k parapetu. Ak sa tak stane, nevyťahujte ich.

Istotu vám dodajú senzory a prémiové motory

Hoci sú screenové rolety veľmi odolné, je zbytočné, aby ste ich vystavovali prudkému dažďu alebo vetru. Preto ich odporúčame osadiť automatickými senzormi a senzormi, ktoré rolety vytiahnu alebo stiahnu v závislosti na počasí.Najobľúbenejšie sú slnečné a veterné čidlá, vhod vám príde tiež dažďový senzor. Ten rozpozná dážď, sneh aj krúpy a rolety včas vytiahne do krytu.V NEVE navyše osadzujeme screeny motormi s prémiovými funkciami. Medzi tie najužitočnejšie patrí:Rozpoznanie prekážky. Motor zastaví pohyb roliet, ak narazí na prekážku – napríklad záhradný nábytok. Rovnako vie zastaviť spúšťanie roliet vo chvíli, keď sila vetra natoľko zdvihne trenie v bočnom profile, že ani záťažový spodný profil rolety nezaistí plynulé spúšťanie látky.Ochrana proti primrznutiu. Ak pri stiahnutej rolety dolný profil zapadá snehom a primrzne, motor to pri vyťahovaní ihneď rozpozná, zastaví sa a roletu zase uvoľní. Pokiaľ máte motor napojený na Smart Home, tak vám zároveň nahlási chybu.Pokiaľ chcete odolnú látkovú roletu aj u vás doma, radi vám poradíme s výberom v článku Kompletný návod: ako vybrať vonkajšia látkovú roletu alebo sa obráťte na našich partnerov.Autor: Miroslav SedláčekMiroslav Sedláček pracuje v NEVE od roku 2017 ako vedúci konštrukcie. Študoval Fakultu strojného inžinierstva na VUT v Brne. Má na starosti proces zdokonalovania technológií a jednotlivých výrobkov.