Najčastejšie poruchy vonkajších žalúzií a ako im v NEVE predchádzame

K tohtoročnému augustu evidujeme 174 reklamácií na 9 900 zákaziek, čo robí len 1,8% výroby. V týchto zriedkavých prípadoch spôsobuje poruchy žalúzií neodborná montáž, nešetrná doprava alebo drobné závady motorov a elektroniky. Prečítajte si, aké problémy s vonkajšími žalúziami najčastejšie riešime a hlavne ako im v NEVE predchádzame.

Reklamácií riešime len minimum, ale občas sa predsa len nejaká objaví. „Keď už niekto reklamuje naše žalúzie, zvyčajne sa to týka závad pri motoroch a elektronike. Než ich ale v rámci reklamácie otestujeme, posielame zákazníkovi nové kusy, aby mu v medzičase žalúzie fungovali, ako majú. Zvyšok potom tvoria drobné kazy v lakovaní komponentov, poškodenie spôsobené prepravou alebo chýbajúce drobné príslušenstvo,“ objasňuje Jiří Umlauf.

Najčastejšie poruchy motorov a elektroniky

Vonkajšie žalúzie s elektromotormi ovládate jediným stlačením tlačidla. S vypínačom na stene alebo ovládačom vytiahnete, zatiahnete a podľa potreby zatienite aj viac žalúzií v miestnosti. Žalúzie s motormi sa dajú ovládať aj automaticky – UV a veternými čidlami alebo prednastavenými scenármi.

Poruchám elektroniky predchádzame hlavne tým, že dodávame motory od osvedčených výrobcov Somfy, Elero a Geiger. Počet reklamácií nám znižujú napríklad prémiové motory, ktoré rozpoznajú riziko prehrievania, zamrznutia alebo nárazu žalúzií do prekážky. V takom prípade sa motory automaticky vypnú.

Medzi naše prémiové motory patria napríklad

• Geiger T90, ktoré odolávajú teplotám až do 90°C a poháňajú napríklad žalúzie vo švédskej nemocnici v Malmö, • motory Elero s guličkovými ložiskami, ktoré sú spoľahlivé aj pri nízkych teplotách až do -20°C • alebo Somfy io Protect s ochranou proti primrznutiu.

Keď už sa motor pokazí, je zvyčajne hlučný a netočí sa. Väčšinu porúch motorov a elektroniky u vonkajších žalúzií pritom spôsobuje

• prepätie v elektrickej sieti (nedbalá elektroinštalácie a skraty), • neodborná montáž, • a výnimočne technická porucha u ovládačov alebo vypínačov.

„Motory v sebe nemajú ochranu proti prepätiu v sieti. Zabezpečenie sa preto musí riešiť už v rozvode elektroinštalácie ističmi a poistkami,“ upozorňuje Jiří Umlauf.

Výpadok prúdu vám žalúzie nepoškodí. „Veľmi zriedkavo sa môže stať, že sa pri výpadku prúdu pri motoroch vymažú koncovej polohy žalúzií a ich napojenie na ovládače. Aj tak ale stačí len všetko znovu nastaviť,“ hovorí produktový špecialista Jan Gajdoš.

Tiež pravidelne školíme našich montážnych partnerov a informujeme ich o novinkách vo funkciách a vlastnostiach motorov. Novým montážnikom pripomíname aj najčastejšie problémy, ktoré sa pri motoroch objavujú.

Poruchy konštrukcie alebo ovládacích mechanizmov

K poruchám, ktoré sa prejavujú na konštrukcii a ovládacích mechanizmoch, dochádza len zriedka. Ak sa nejaká objaví, najčastejšie býva spôsobená nesprávnou montážou. Preto odporúčame všetkým zákazníkom, aby sa zverili do šikovných rúk jedného z našich partnerov.

„Naši partneri sa čas od času stretnú s otázkou, či sa dajú vonkajšie žalúzie inštalovať svojpomocne. Rovnako ako my zákazníkom odporúčajú, aby sa do montáže sami nespúšťali, pripravili by sa o záruku a navyše by sme im nemohli garantovať správnu funkčnosť žalúzií,“ vysvetľuje Jan Gajdoš.

Poruchu môže spôsobiť aj nedostatočná údržba. Preto odporúčame žalúzie dvakrát do roka čistiť, vždy na konci leta a zimy.

Pri akejkoľvek závade sa každopádne nepúšťajte do opráv sami. Zavolajte svojho montážnika, ktorý všetko opraví, prípadne vyrieši nákup náhradných dielov s nami.

Než sa niečo pokazí: kde zohnať náhradné diely a servis

Naši partneri poskytujú na montáž vonkajších žalúzií štandardnú záruku. Žalúzie pravidelne servisujú a keď zistia, že niektorý z komponentov dosluhuje, objednajú ho u nás. Dokonca, dopĺňajú žalúzie iných výrobcov, pretože vedia, že sú kvalitné a viac vydrží.

„Z náhradných dielov u nás partneri najčastejšie nakupujú textilné pásky, lanká a vodiace profily, pretože sú najviac namáhané, keď sa trebárs žalúzie zabudne vytiahnuť pri väčších nárazoch vetra. Jedna servisná firma dokonca nakupuje výhradne textilné pásky u nás a dopĺňa nimi žalúzie všemožných výrobcov,“ dopĺňa Jan Gajdoš.

Poruchám predchádzame svojím prístupom

Naše žalúzie vydrží desiatky rokov. Pracujeme s prvotriednymi materiálmi a komponentmi, ako je špeciálna zliatina hliníka na výrobu lamiel alebo odolná 8mm textilná páska. Nakupujeme ich od overených firiem zo Švajčiarska alebo Nemecka.

Vo výrobe máme moderné valcovne, ktoré nájdete len na pár miestach v Európe a od roku 2014 máme vlastnú práškovú lakovňu komponentov. Tú sme si postavili kvôli dlhodobej nespokojnosti s kvalitou lakovania komponentov u našich dodávateľov.

„Vďaka vlastnej lakovni máme kvalitu komponentov pod kontrolou. Znížili sme tak množstvo reklamácií na jednotky až desiatky ročne a keď už sa kaz na komponente objaví, môžeme všetko okamžite riešiť,“ vysvetľuje Jan Gajdoš.

Po každej fáze výroby prechádzajú naše žalúzie dôslednou kontrolou a pred dodaním ich navyše nastavujeme tak, aby s nimi mal montážnik na stavbe len minimum práce.

Vďaka tomu predchádzame poruchám a dávame zákazníkom 4-ročnú záruku na žalúzie a 5-ročnú na elektronické súčiastky.

Pobavte sa o kvalite našich vonkajších žalúzií z niektorým z partnerov, určite vám rád odovzdá skúsenosti s poruchami z praxe.

Autor: Eduard Krč

Eduard Krč pracuje ako vedúci výroby. V NEVE robí od roku 1995, takže patrí medzi najdlhšie pôsobiaci zamestnanca vo firme. Dohliada na proces výroby, kontroluje kvalitu výrobkov a stráži, aby sa všetky objednávky vyrobili v termíne.