Látky screenových roliet: aké existujú a z čoho sa vyrábajú?

Vonkajšie látkové rolety – tzv. screeny – veľmi dobre odolávajú slnku, vetru, dažďu a mrazu. A to najmä vďaka materiálu, z ktorého sú vyrobené. Trhu dominujú screenové rolety zo skleného alebo polyesterových vlákien potiahnutého vrstvou PVC, stretnete sa ale aj s látkovými roletami bez PVC. Poďme si materiál screenových roliet rozobrať podrobnejšie.

Originálne screeny: polyesterové vlákno + PVC

Originálne vonkajšie látkové rolety (kedysi sa im hovorilo aj zvislé clony) sa vyrábajú z látky zvanej screen. Odtiaľ tiež vznikol názov screenové rolety.Základom tejto látky je polyesterové (PES) vlákno potiahnuté PVC vrstvou. Roleta sa najprv zapletie z holých PES vlákien a následne sa na ňu nanáša PVC náter – mäkčený polyvinylchlorid. Hotový screen preto vyzerá takmer ako celistvá plocha, pretože väčšina dierok v zapletenej látke je zatretá a nepresvitá.V našej ponuke nájdete tento typ látky pod obchodným názvom Soltis. Konkrétne ponúkame typ Soltis Perform 92, ktorý výrobca Serge Ferrari označuje ako roletu s najlepšími termoregulačnými vlastnosťami z jeho ponuky. Firma ale vyrába aj ďalšie typy, napríklad Horizon 86, Harmony 88, Master 99 alebo Opaque B92. Nenechajte sa zmiasť číslami – neoznačujú priepustnosť látky, ide iba o obchodné označenie.Ďalší výrobcovia tohto typu látky sú napríklad Mechoshade, Phifer, Vertilux, Alkenz, Bestex, Verosol, Bandalux (roleta Vertisol) alebo Loncar.


Hlavné výhody a nevýhody polyesterových vlákien:

+ desaťročiami preverený materiál + veľmi odolný proti roztrhnutiu + vysoko elastický, pri námahe sa mierne roztiahne/zmrští a potom vráti do pôvodného tvaru– horšie odoláva extrémne vysokým teplotám – má mierne kratšiu životnosť ako sklené vlákno

Detail rolety Soltis, ktorá sa najprv zapletie a následne natrie PVC. Pôsobí preto celistvo.

Látky zo skleného vlákna potiahnutého PVC vrstvou

Obľúbené sú dnes tiež screeny zo skleného vlákna, ktoré je potiahnuté farebnou PVC vrstvou. V tomto prípade sa jednotlivé vlákna poťahujú ešte pred zapletením, potom už sa látka nijako ďalej neupravuje. Hotový screen preto viac pripomína husté sito a viditeľne v ňom presvitajú miniatúrne očká.V našej ponuke nájdete tento typ látky pod obchodným názvom Serge a dodáva nám ho firma Helioscreen. Konkrétne ponúkame typ Serge 3%. Helioscreen ďalej ponúka látky zo skleného vlákna potiahnuté PVC s názvami Scala alebo Staccato.Známym zástupcom tejto látky je tiež Satiné. Medzi ďalších výrobcov patrí napríklad Mermet, Phifer alebo COPAC.


Hlavné výhody a nevýhody látky zo skleného vlákna:

+ veľmi dobre odolávajú vysokým teplotám + sú nehorľavé + majú mierne dlhšiu životnosť ako polyesterové vlákno– sú krehkejšie ako polyester – nie sú tak elastické

Roleta Sergé, ktorá pôsobí viac ako tkanina

Sklené vlákno bez PVC

Vývoj látok screenových roliet ide neustále dopredu, preto sa dnes napríklad stretnete aj s látkami zvanými Screen Nature. Tie sú vyrobené zo 100% skleného vlákna a už sa nepoťahujú. Neobsahujú PVC, polyester ani halogény a sú preto ekologickejšie.Je však nutné dodať, že práve PVC vrstva na screenových roletách je kľúčovým faktorom, ktorý zvyšuje odolnosť a životnosť výrobku. Sami sme preto zvedaví, ako Nature látky obstojí v praxi aj v náročných klimatických podmienkach. V našej ponuke ich zatiaľ nenájdete.Výrobcovia látok pre screenové rolety posledné roky experimentujú aj s ďalšími materiálmi, napríklad s akrylovými látkami, ktoré sa bežne využívajú napríklad na markízach. Zatiaľ sa však výraznejšie nepresadili.

Najdôležitejšia je priepustnosť a faktor otvorenosti

Ak vyberáte screenovú roletu a neviete, či zvoliť sklené alebo polyesterové vlákno, upokojíme vás – reálne rozdiely medzi nimi sú minimálne. Roleta je v oboch prípadoch veľmi odolná, jediný znateľný rozdiel je v dizajne, kedy roleta z PES vlákien tvorí kompaktnejšiu plochu a roleta zo sklených vlákien pôsobí viac ako tkanina.Oveľa dôležitejším parametrom pri výbere rolety je napríklad svetelná priepustnosť látky, ktorá určuje, ako silno roleta zatemňuje.• najsilnejšie zatemňujúce látky (tzv. black out) majú priepustnosť 0%,• silne zatemňujúce látky od 1% do 22%• a mierne zatemňujúce látky od 23% do 40%.Dôležitým parametrom je tiež faktor otvorenosti, ktorý určuje, ako dobre cez roletu uvidíte von. Čím vyšší faktor, tým lepšie je von vidieť. Faktor otvorenosti sa obvykle pohybuje v rozmedzí jedného až desiatich percent.Viac sa o výbere vhodnej látky a ďalších parametroch roliet dočítate v našom sprievodcovi Ako vybrať látkovú roletu.Autor: Miloslav MatoušekMiloslav Matoušek pracuje v NEVE ako marketingový manažér od roku 2018. Študoval na ČVUT v Prahe a po štúdiu sa začal venovať marketingu. Pracovné skúsenosti získal vo firmách HANÁK NÁBYTEK a Student Agency. Zameriava sa na rozvoj značky a nastavuje dlhodobé marketingové a obchodné ciele NEVY.