Kompletný návod: ako vybrať vonkajšiu látkovú roletu

Pri výbere vonkajších látkových roliet volíte typ, látku alebo spôsob ovládania. Prečítajte si, aké existujú možnosti a aké sú výhody a nevýhody jednotlivých riešení. Vonkajšie látkové rolety predávajú firmy pod odlišnými názvami, najčastejšie sú to screeny, screenové rolety, vonkajšie rolety alebo len rolety. Vždy ide ale o ten istý výrobok - odolnú látkovú roletu najčastejšie zo skleného alebo polyesterového vlákna potiahnutého PVC, ktorá je ideálna k vonkajšiemu zatieneniu rodinných domov, administratívnych budov i záhradných pergol.

1. Výber typu látkovej rolety

Vonkajšie látkové rolety sa na prvý pohľad líšia spôsobom vedenia. Na výber máte rolety vedené v lankurolety vedené vo vodiacom profile,a najpevnejšie rolety vedené v zipe, ktorým sa hovorí zipscreeny. Screen vedený v lanku je jednoduchá látková roleta napnutá medzi horným boxom a spodným záťažovým profilom. Spodný profil je po stranách vedený nerezovými lankami. Tento typ rolety má len nízku odolnosť proti vetru, pretože lanká sú kotvená len v dvoch bodoch (hore a dole), majú preto vôľu a silnejší vietor s nimi lomcuje. Výhodou je hlavne nižšia cena. Výrazne lepšie vetru odolávajú screeny, ktoré majú spodný záťažový profil vedený vo vodiacich profiloch pevne spojených so stavbou. Látka síce ani v tomto prípade nie je pevne ukotvené po celej dĺžke a je opäť iba napnutá medzi spodným záťažovým profilom a horným boxom. Spodný profil je však spoľahlivo vedený v pevne ukotvených profiloch. Najodolnejšie sú potom zipscreeny. Pri tomto riešení je navyše po celej dĺžke rolety navarený zips, ktorý slúži k pevnému spojeniu látky s vodiacimi profilmi. Nevytrhne ho tak ani silný vietor. Zipscreeny preto výborne odolávajú vetru, dokonca ešte lepšie ako vonkajšie žalúzie. V NEVE momentálne ponúkame iba najodolnejšie zipscreeny, konkrétne rolety ZIP100 a ZIP135. K rolete vyberáte tiež tvar horného boxu, ktorý u väčšiny predajcov zoženiete v polkruhovom alebo hranatom variante. Architekti odporúčajú, aby ste tvar boxu zladili s tvarom parapety alebo rámov okna. K parapetom s ostrými hranami preto voľte hranatý box, k zaobleným parapetom pologuľatý box.

Hranatý alebo pologuľatý box zlaďte s tvarom parapetu alebo rámom okna.

2. Výber látky

Ak ste si vybrali typ látkovej rolety, ako ďalšie vás čaká výber látky. Látok na trhu existuje veľa, najčastejšie sú vyrobené z polyesterového alebo skleného vlákna, ktoré je potiahnuté PVC (polyvinylchlorid) vrstvou. Polyesterové vlákna sú elastické a veľmi odolné proti roztrhnutiu, na druhú stranu horšie odolávajú extrémne vysokým teplotám. V našej ponuke tento typ látky zastupuje výrobcu Serge Ferrari a jeho látka Soltis Perform 92. Látka pôsobí viac ako celistvá plocha, pretože sa najprv zapletie a až potom zatrie PVC. Sklené vlákna sú naopak menej elastická a krehká, na druhú stranu veľmi dobre odolávajú vysokým teplotám a majú mierne dlhšiu životnosť. V našej ponuke tento typ látky zastupuje výrobcu Helioscreen a jeho látka Sergé 3%. Látka pôsobí viac ako tkanina, pretože sa vlákna najprv zatrú PVC a až potom zapletú.

Látka Serge 3% zo sklených vlákien viac pripomína tkaninu.

V praxi majú polyesterové aj sklené vlákna okrem vzhľadu veľmi podobné vlastnosti, oveľa relevantnejšie je, aby ste sledovali tieto parametre: priepustnosť uvádza množstvo svetla, ktoré látka pustí do miestnosti,faktor otvorenosti určuje, ako dobre je cez látku vidieť von,pohltenie a odrazenie uvádza množstvo svetla, ktoré látka pohltí a odrazí,alebo farbu látky, ktorá má veľký vplyv na všetky uvedené faktory. Priepustnosť Priepustnosť látky určuje jej typ aj farba (napríklad tmavé látky väčšinou prepúšťa menej svetla než svetlé). Zvyčajne sa pohybuje v rozmedzí od 0 do 40%, pričom 0% priepustnosť vytvára v miestnosti absolútnej tmu. Látky s 0% priepustnosťou sa nazývajú blackout látky. Látky s priepustnosťou od 1 do 22% sa všeobecne považujú za silne zatemňujúce a látky s priepustnosťou 23-40% za mierne zatemňujúce. Faktor otvorenosti Faktor otvorenosti sa obvykle pohybuje v rozmedzí 1-10%. Čím vyšší je faktor otvorenosti, tým lepšie cez látku vidíte von, na druhú stranu to znamená, že látka má horšie izolačné vlastnosti a prepúšťa dovnútra viac tepla i svetla.

Faktor otvorenosti rozhoduje, ako veľmi cez látku uvidíte do exteriéru.

Pohltenie a odrazení Na tento faktor má najväčší vplyv farba. Platí jednoduchý fyzikálny zákon, že svetlé látky menej svetla pohlcujú a viac odrážajú, zatiaľ čo tmavé látky naopak viac svetla pohlcujú a menej odrážajú. Farba Látku pre screeny môžete mať v mnohých farbách, len v NEVE ponúkame 16 základných farieb a ďalšie podľa priania na objednávku. Znovu ale upozorňujeme, že farba látky má vplyv napríklad na priepustnosť alebo pohlcovanie tepla, takže okrem dizajnu u farby sledujte aj tieto parametre – rovnaká roleta v bielej a čiernej farbe bude mať diametrálne odlišné vlastnosti. Niektoré látky (napríklad Sergé 3%) sú navyše utkané z vlákien dvoch odlišných farieb. Z jednej strany potom môže byť dominantnejšie tmavšia farba a z druhej strany svetlejšia farba. Na prianie zákazníka potom látku v rolete otočíme, takže si môžete vybrať, akú farbu chcete z vonkajšej strany a akú z vnútornej strany.

V NEVE máte na výber z 16 farieb, u niektorých volíte aj exteriérovou a interiérovú stranu.

3. Výber ovládania

Existujú tri základné možnosti ovládania, z ktorých môžete vyberať. Najstaršia a najlacnejšia je ručné ovládanie šnúrou alebo popruhom. V dnešnej dobe už ale ustupuje a výrobcovia sa prikláňajú skôr k motorovému ovládaniu. Hlavnou nevýhodou ručného ovládania je, že montážnik musí prevŕtať murivo alebo okno, aby ste šnúru alebo popruh dostali do miestnosti. Pohodlnejšie ovládanie látkovej rolety získate pomocou tlačidla na stene alebo diaľkového ovládania. V hriadeli je v takom prípade uložený motor, ktorý zaisťuje pohyb rolety. Stláčaním tlačidiel na paneli alebo ovládači rolety vyťahujete alebo sťahujete. Ak napojíte ovládanie na viac roliet súčasne, môžete jedným tlačidlom ovládať všetky rolety v dome (alebo napríklad na celom poschodí kancelárskej budovy). Najpokročilejšie spôsob ovládania predstavuje Smart Home. So systémom Smart Home na diaľku ovládate nielen látkové rolety, ale tiež napríklad vykurovanie, osvetlenie alebo garážové brány. Látkové rolety poháňajú aj v tomto prípade elektromotory, ktoré sú napojené na riadiacu jednotku domácnosti. K tej sa pripojíte napríklad cez smartphone, tablet či počítač a rolety potom ovládate z týchto zariadení. Môžete využiť aj ovládanie podľa prednastavených scenárov. K roletám odporúčame dokúpiť veterné a slnečné čidlá, ktorá rolety samé stiahnu, keď bude svietiť slnko, alebo naopak vytiahnu pri silnom vetre, aby sa nepoškodili. Máte k látkovým roletám doplňujúce otázky? Obráťte sa na našich partnerov. Autor: Lukáš Musil