Životnosť vonkajších žalúzií ovplyvňuje najmä kvalita komponentov a montáže

Vonkajšie žalúzie majú životnosť minimálne desať a viac rokov, veľa ale záleží na tom, z akých komponentov sú vyrobené alebo ako sa o ne ako majiteľ staráte. V tomto článku prezradíme, čo všetko žalúzie vydržia alebo ktoré súčiastky majú na ich životnosť najväčší vplyv.

Vonkajšie žalúzie všeobecne sú vyrobené z kvalitných materiálov, pretože musia odolávať vetru, dažďu, snehu, spaľujúcemu slnku alebo v prípade prímorských oblastí aj extrémne slanému vzduchu. Ich životnosť je zvyčajne projektovaná na desiatky rokov.Životnosť dokonca upravuje technická norma, podľa ktorej musia najodolnejšie žalúzie zvládnuť minimálne 10 000 cyklov stiahnutia a vytiahnutia. Norma pritom počíta s tým, že lamely za jeden deň vytiahnete a stiahnete priemerne 2 × – v takom prípade vám žalúzie musia vydržať najmenej 13,5 roka.

Kritická je textilná páska a zavalcované tesnenie na hrane lamiel

Poďme teraz preniknúť hlbšie do konštrukcie výrobku. Hoci vonkajším žalúziám dominujú robustné lamely, oveľa viac životnosť ovplyvňujú drobné, často nenápadné komponenty. Kritické sú najmä:vodiace kolíky,rebríček, na ktorom ležia lamely a nakláňajú ho,spojky rebríka,textilná páska, po ktorej sa žalúzia spúšťa a vyťahuje,otvor, v ktorom sa textilná páska pohybuje,materiál zavalcovaného tesnenia na hrane lamielalebo kvalita motorov.Kovové vodiace kolíky či spojky rebríka vydržia dlhšie ako plastové a významne zvyšujú odolnosť žalúzií voči vetru. Lepšie tiež znášajú prudké zmeny teplôt a báť sa nemusíte ani zlomenia.Veľkému namáhaniu ďalej čelí textilná páska. Tá prechádza všetkými lamelami, drží spodný profil a visí na nej celá hmotnosť zbaleného paketu. Je preto dobré, ak sú otvory pre priechod pásky v lamelách zaoblené alebo obložené, aby sa o nich páska zbytočne nerezala.Napríklad v NEVE z tohto dôvodu používame odolnú textilné pásku v nadštandardnej šírke 8 mm alebo rebrík vystužený kevlarom.Dôležité je tiež zavalcované gumové tesnenie na hranách lamiel, ktoré musia odolávať UV žiareniu. Menej kvalitné materiály začnú po troch až štyroch rokoch tvrdnúť a praskať a na leme lamiel potom vznikajú praskliny či zuby, ktorými presvitá svetlo.

Päť sotva postrehnuteľných detailov, ktoré v súčte prispievajú k dlhšej životnosti vonkajších žalúzií: vnitovaný kovový vodiaci kolík (1), 8 mm textilná páska (2), rebrík vystužený kevlarovým vláknom (3), kovový háčik rebríka (4) a zaoblené hrany otvoru pre textilné pásku (5).

Motory s dlhšou zárukou

Väčšina zákazníkov si vonkajšie žalúzie objednáva s motorovým ovládaním. Hoci motory ponúkajú obrovské pohodlie, je nutné si uvedomiť, že práve ony bývajú jednou z najčastejších príčin reklamácie žalúzií.Ako dobré vodítko pre výber solídnych motorov poslúži dĺžka záruky, za nás odporúčame aspoň päťročnú záruku. Takú ponúkajú firmy ako Somfy, Geiger alebo Elero, s ktorými máme tie najlepšie skúsenosti.Naopak neodporúčame lacné motory (najčastejšie od rumunských alebo čínskych výrobcov), ktorých spoľahlivosť je nízka a väčšina výrobcov žalúzií ich preto ani neponúka.

Inštalácie, servis a starostlivosť

Obrovský vplyv na životnosť žalúzií má ďalej montáž. Inštalácia vonkajších žalúzií je komplikovaná vec, pri ktorej hrajú úlohu milimetre aj skúsenosti montážnika. Preto nikdy neodporúčame montáž svojpomocne a odkazujeme na preverené montážne firmy. Z našich skúseností je väčšina porúch vonkajších žalúzií spôsobená práve neodbornou montážou a napríklad u žalúzií NEVA v prípade montáže svojpomocne dokonca strácate záruku.Nezabudnite sa o žalúzie tiež starať – pravidelne ich čistite a doprajte im odborný servis. V súvislosti so starostlivosťou o žalúzie je tiež dôležité, aby ste ich zbytočne nevystavovali rizikám, a to najmä prudkému vetru. Vonkajšie žalúzie v šírke do jedného metra síce odolajú vetru až do rýchlosti 88 km / h, avšak s narastajúcimi rozmermi táto hodnota klesá. Preto žalúzie pri prudkom vetre radšej vytiahnite, aby sa nepoškodili. Ak ich osadíte veternými snímačmi, vytiahnu sa v prudkom vetre automaticky.

Montáž vonkajších žalúzií je komplikovaná a odporúčame ju vždy zveriť montážnej firme.

Limitom môže byť technologické zastaranie

Životnosť vonkajších žalúzií nemusí limitovať len fyzický stav, ale aj ich technologické zastaranie. Napríklad motory majú čím ďalej viac funkcií a inteligentné domácnosti vyzerali pred pätnástimi rokmi o dosť inak ako dnes. Niektorí zákazníci tak môžu mať pocit, že vonkajšie žalúzie už sú zrelé na výmenu, pretože zastarali po technologickej stránke.Výmena starších typov žalúzií s drôtovým ovládaním a motory bez inteligentných funkcií za moderné žalúzie začlenené do inteligentnej domácnosti býva však komplikovaná a vždy sa preto posudzuje individuálne.Pokiaľ ale bude najväčším problémom vašich vonkajších žalúzií to, že už nie sú dostatočne moderné, je to ten najlepší dôkaz ich kvality, odolnosti a životnosti.Autor: Miloslav MatoušekMiloslav Matoušek pracuje v NEVE ako marketingový manažér od roku 2018. Študoval na ČVUT v Prahe a po štúdiu sa začal venovať marketingu. Pracovné skúsenosti získal vo firmách HANÁK NÁBYTEK a Student Agency. Zameriava sa na rozvoj značky a nastavuje dlhodobé marketingové a obchodné ciele NEVY.