Ako vybrať tienenie do kancelárie? Myslite na ľudí, ktorí v nej pracujú

V kancelárii strávite až osem hodín denne, mali by ste sa v nej preto cítiť dobre. Na vytvorenie príjemných pracovných podmienok vám okrem správne navrhnutého interiéru pomôžu aj vonkajšie žalúzie alebo rímske rolety. Spísali sme, aké výhody má ktoré tienenie, na čo by ste pri výbere mali myslieť, alebo prečo je dôležitá klimatizácia.

Vonkajšie tienenie ochladzuje, vnútorné skrášľuje

Vonkajšie žalúzie alebo látkové rolety v kanceláriách plnia hlavne technickú a praktickú funkciu – odrážajú slnečné žiarenie, výborne zatemňujú a citeľne ochladzujú interiér. Vnútorné tienenie potom plní skôr funkciu dekoratívnu – dotvára vzhľad kancelárie a zlepšuje akustické vlastnosti priestoru.Ak vám to situácia umožní, siahnite skôr po vonkajšom tienení, ktoré najmä v lete citeľne zlepšia pracovné podmienky v kancelárii. Vnútorné tienenie zvoľte v prípade, že sa vám vonkajšie neoplatí, alebo vzhľadom k orientácii okien nedáva zmysel.„Vonkajšie tienenie zadržiava nielen svetlo, ale aj infračervené slnečné žiarenie, interiérové tienenie je skôr o vizuálnom odtienení. Tam, kde nemožno, alebo nie je vhodné exteriérové tienenie, musí nastúpiť to interiérové. Často o tom rozhoduje aj rozpočet, „vysvetľuje Roman Vrtiška z architektonického štúdia Vrtiška a Žák.Vnútorné a vonkajšie tienenie spolu navyše môžete kombinovať. Vhodné sú napríklad vonkajšie žalúzie s:plisé,vnútornými roletami,rímskymi roletamialebo japonskými stenami.

Kancelárie Avastu od architektonického štúdia Vrtiška a Žák, v ktorých efektívne tienenie zaisťujú vonkajšie žalúzie. Foto: Kristina Hrabětová

„Z vnútorného tienenia sa do kancelárie hodia napríklad rolety alebo závesy. Do moderných kancelárií ale odporúčame látkové rolety typu ZOOMTECH, ktoré sa hodia do veľkých okien. Tie pôsobia minimalisticky a dokresľujú dizajn. Stretávame sa aj s drevenými žalúziami, tie ale potom neskombinujete s tými vonkajšími, pretože spolu neladia,„vysvetľuje Petr Kříž, obchodný riaditeľ výrobcu tieniacej techniky Bematech.

Myslite na tých, ktorí v kancelárií pracujú

Výber tienenia prispôsobte tiež tomu, kto v kancelárii pracuje. Ak napríklad vyberáte žalúzie do kancelárie IT technikov, sú lepšie vonkajšie žalúzie, ktoré v porovnaní s tými vnútornými oveľa lepšie zatemňujú.„Na množstvo pracovísk je priame svetlo priamo na škodu, takže sa výberom vhodného tienenia zvyšuje užívateľský komfort a očná pohoda,“ hovorí Roman Vrtiška.Výborné sú z pohľadu zatemnenie miestnosti napríklad vonkajšie žalúzie Z-90 alebo vonkajšie látkové rolety, ktoré v miestnosti vytvoria takmer absolútnu tmu. Dobre fungujú aj vonkajšie látkové rolety, ktoré vďaka látkam s nízkou priepustnosťou svetla zatienia aj veľké okná, nerozdeľujú plochu a ľahko sa udržujú.

Ak máte v kancelárii veľké okná, ktorými sa do kancelárie dostáva teplo, zvážte ďalší spôsob chladenia kancelárie, napríklad klimatizáciu. Kancelárie Avast od architektonického štúdia Vrtiška a Žák. Foto: Kristina Hrabětová

Len vonkajšia tienenie nestačí

Okrem svetla má tienenie vplyv aj na teplotu v miestnosti. Aj keď niekto má radšej teplejšie a niekto studenšie prostredie, ideálna teplota pre prácu v kancelárii sa pohybuje niekde medzi 21 °C až 23 °C. Čo je problém hlavne v lete.Vonkajšie žalúzie dokážu v horúcom lete znížiť teplotu vo vnútri miestnosti až o 10 stupňov Celzia, ale len za podmienky, že sú celé dni stiahnuté a zatemnené, čo nemusí každému vyhovovať. Zvoliť môžete aj vonkajšie látkové rolety, ktoré prepustí svetla viac, ale ani tie nie sú všemocné.Preto si aj k vonkajším žalúziám alebo roletám prikúpte klimatizáciu. Vďaka vonkajšiemu tieneniu ju nebudete nútení zapínať tak často a na taký výkon, ale v najväčších letných horúčavách vám príde vhod.Plánujete do svojej kancelárie vonkajšie tienenie a chcete s výberom poradiť? Obráťte sa na našich partnerov, radi vám pomôžu.AUTOR: Kateřina VránováKateřina Vránová posilnila marketingové oddelenie NEVY v roku 2020. K svojej práci copywriterky využíva najmä znalosti, ktoré získala pri štúdiu českého jazyka na Karlovej univerzite v Prahe.