Ako najlepšie zatienite balkón alebo lodžiu? Ideálne sú látkové rolety

V lete sa balkóny a lodžie, najmä tie zasklené, mení na saunu. Prečítajte si, prečo balkóny aj lodžie pred prehrievaním najlepšie ochráni vonkajšie tienenie.

Vonkajšie látkové rolety: ideálne tienenie väčšiny balkónov i lodžií

Zlatým štandardom pre zatienenie balkónov a lodžií sú vonkajšie látkové rolety – najmä v prípade nezasklených priestorov.Napríklad obľúbené ZIPSCREENY v Neve vyrábame až do šírky 6 metrov, takže v mnohých prípadoch zatienite celú lodžiu jediným kusom látky.Látkové rolety využijete aj u zasklených balkónov či lodžií, kedy okrem tienenia navyše zabraňujú prehrievaniu interiéru. Na rozdiel od vonkajších žalúzií ich však môžete len vyťahovať alebo sťahovať, takže intenzitu svetla nemáte natoľko pod kontrolou.Vonkajšie látkové rolety môžete kotviť do konštrukcie lodžie i do ostenia a vďaka širokému výberu farieb ich jednoducho zladíte s fasádou domu. Veľmi dobre odolávajú vetru, využijete ich aj vo vyšších poschodiach budov.

Vonkajšie žalúzie: skvele tienia aj ochladzujú

Vonkajšie žalúzie odporúčame iba na zasklené balkóny a lodžie a len v prípadoch, keď je ich možné dobre ukotviť. Teoreticky je síce môžete dať aj na nezasklené balkóny, ale v takýchto prípadoch sú veľmi náchylné na poškodenie.Komplikované je najmä tienenie veľkých lodžií a balkónov, pretože maximálna plocha jedného kusu vonkajších žalúzií je 20 m², teda napríklad 5 × 4 metre. Ak je požiadavka na zatienenie veľkej plochy, kde je potreba viac kusov žalúzií, treba počítať s tým, že výhľad z balkóna naruší vodiaci profil alebo lanko.

AUTOR:  Lukáš MusilLukáš Musil pracuje v Neve ako obchodný zástupca pre Česko od roku 2017. Študoval pozemné staviteľstvo na Strednej odbornej škole priemyselnej v Prostějove a znalosti z tohto oboru využíva aj pri svojej práci. Má na starosti komunikáciu s obchodnými partnermi a starostlivosť o klientov.